در شبکه های اجتماعی هوادار ما باشید
صفحه اصلی تالار گفتمان آرشیو عضویت ورود نقشه سایت خوراک تماس با ما طراح قالب مترجم قالب
موضوعات
آرشیو
لینک های روزانه
لینک های دوستان

ظـهـیرالـدیـن مـحـمـد بـابـر

1391 بازدید جمعه 12 / 02 / 1393 بیوگرافی شاعر های پارسی,بیوگرافی شاعر های اوزبیک,تاریخ ترک,
لایک: نتیجــــه : 5 امتیــــاز توســـط 5 نفـــر ، مجمـــوع امتیــــاز : 10

 

ظـهـیرالـدیـن مـحـمـد بـابـر

 

خـاقـان شـاعـر و سیـاسـتـمـدار خـردمـنـد   

 

تاریخ تماشاگۀ ارباب عِبَر دور

هر صفحه سی آیینۀ احوال بشر دور

علیشیر نوایی

 

 دانشمند بزرگ و عارف اوزبیک امیرعلی شیر نوایی توصیه مینماید که " تاریخ گذشتۀ هر کشوری عبرت آموز است. از تاریخ پند باید گرفت".

ولی با کمال تأسف باید گفت، آنهائیکه لازم است از تاریخ پند بگیرند و عبرت آموزند، تاریخ نمی خوانند. قدرتمندان غالبا تاریخ نمی خوانند. مردم هم تاریخ  میسازند و هم میخوانند و هم میدانند.

  تاریخ کارنامه های کریه ترین چهره ها و محبوب ترین شخصیت ها را زنده نگهمیدارد تا به مردم  بیداری و به آیندگان آگاهی بخشد. تاریخ تورک ها در سیاست اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی کشور ما افغانستان و نیم قارۀ هند   و سایر کشور های آسیای مرکزی وآسیای میانه نقطۀ عطف بزرگی بود که بسیاری از شکوفائی های علمی فرهنگی، ادبی، عرفانی، عدالت و مساوات و عمران معموره ها و شهر ها و پیدایش راه های اتصالات بین المللی وامتداد تجارت بشکل جهانی، ریشه از آن زمان دارد. تحقیق و مطالعه کارروائی ها و عملکردهای دولت های تورکی مخصوصا درساحات تاریخی و اجتماعی ارزش پند آموزی و حکمت اندوزی فراوان دارد. بنا بران دولتمردان و مردم کشور ها باید انهارا بخوانند و پند بگیرند.

تجارب تاریخی و اجتماعی آن زمان بما نشان می دهد که روابط هیأت های حاکمه با فرا دستان و مناسبات اجتماعی شان با فرودستان چگونه بوده  و مبارزات آنها  برای بهروزی چگونه صورت می گرفته است. از شیوه و نظام حکومتداری آنها میتوان درک کرد که اخذ مالیات های گوناگون بدون هیچ فرق و امتیاز و تبعیض در بین اتباع هندو و مسلمان و نیز از سایر  کشور های تحت اداره شان به چه نوع عملی میشده است. همچنان  به مسایل فرهنگی چقدر توجه فوق العاده مبذول می شده و به مسائل مدنی واجتماعی از قبیل حقوق زنان، ازدواج ها و آئین های مربوط به اقوام مختلف چگونه برخورد عملی و عادلانه صورت میگرفته است.  تصویر درست و واقع بینانۀ حیات شخصیت های بزرگی چون سلطان حسین بایقرا، امیرعلی شیرنوایی، ظهیرالدین محمد بابر، همایون، شاه جهان  و کار نامه های شان، ابزار و وسایلی هستند که با توسل به ان می توان  به ارباب قدرت و مردم پند داد و عبرت آموخت. جانبداری ما از اعمال نیک و انسانی مردان با شخصیت و کارنامه های  پسندیدۀ آنان و مقایسۀ آن با اعمال ستمگران، کج اندیشان ، نادرستان بصورت کلی بما معیارهای درست قضاوت را میدهد تا میان حق و باطل بتوانیم مرز دقیق بکشیم.

 

""""

افغان پسرک

941 بازدید جمعه 23 / 03 / 1393 اسلام,دانستنی ها از اسلام,سخن نور,فرهنگ,بیوگرافی هنرمندان افغان,بیوگرافی هنرمندان بالیوود,بیوگرافی هنرمندان هالیوود,بیوگرافی شخصیت های افغانستان,بیوگرافی شاعر های پارسی,بیوگرافی شاعر های اوزبیک,شعر های پارسی,داستان های جالب و آموزنده,تاریخ,آموزش,
لایک: نتیجــــه : 1 امتیــــاز توســـط 2 نفـــر ، مجمـــوع امتیــــاز : 2

سلام دوست های عزیز این هم سایت جدید من مخصوص افغان های عزیزم  میباش.

با کلیک نمودن روی تصویر وارد سایت جدید  ما شود.

 

توركان‌ و نظامی‌ گنجوی‌ شاعر بزرگ‌ آذربایجان‌!

658 بازدید شنبه 13 / 02 / 1393 بیوگرافی شاعر های پارسی,بیوگرافی شاعر های اوزبیک,
لایک: نتیجــــه : 0 امتیــــاز توســـط 0 نفـــر ، مجمـــوع امتیــــاز : 0

زهی‌ «توركی‌» كه‌ میر هفت‌ خیل‌ است‌ زماهی‌ تا به‌ ماه‌ او را طفیل‌ است‌
به‌ «توركان‌ قلم‌» بی‌نسخ‌ تاراج‌ یكی‌ میمش‌ كمر بخشد یكی‌ تاج‌
«نظامی‌ گنجوی‌»

(در تعریف‌ پیغمبر اسلام‌ (ص‌))

 

بزرگان‌ هنر و ادبیات‌ زندگی‌ و آثار نظامی‌ گنجوی‌ رااز زوایای‌ مختلف‌ و گوناگون‌ مورد بحث‌ و بررسی‌ قرارداده‌ و هر یك‌ به‌ فراخور حال‌ به‌ رابطه‌ استاد گنجه‌ باموضوعاتی‌ از قبیل‌ نظامی‌ و ادیان‌ و مذاهب‌، نظامی‌ وپیغمبران‌، نظامی‌ و موسیقی‌، رقص‌، نقاشی‌، نظامی‌ واساطیر و غیر پرداخته‌ و در بعضی‌ موارد توانسته‌ اند به‌خوبی‌ حق‌ مطلب‌ را اداء نمایند ولی‌ متاسفانه‌ به‌ علت‌زیادی‌ مشغله‌ های‌ وقت‌ گیر، فرصت‌ پرداختن‌ به‌ رابطه‌نظامی‌ با تركان‌ را پیدا نكرده‌ اند لذا صاحب‌ این‌ قلم‌ضمن‌ عرض‌ معذرت‌ از باب‌ همین‌ جسارت‌ با بی‌بضاعتی‌علمی‌ خود به‌ طرح‌ این‌ مقوله‌ پرداخته‌ و امیدوار است‌ كه‌این‌ مقاله‌ بعنوان‌ «طرح‌ و پیشنهاد» در نظر استادان‌عزیزی‌ تلقی‌ گردد كه‌ عمری‌ را در معرفی‌ و شناسایی‌ این‌شاعر بزرگ‌ گذارنیده‌ اند و حالا در مقابل‌ انبوه‌مشكلات‌ روزمره‌ فرصت‌ پرداختن‌ به‌ این‌ مهم‌ را پیدانكرده‌ اند.

باشد كه‌ این‌ در خواست‌ مورد اجابت‌ پیش‌ كسوتان‌قرار گرفته‌ و با مقالات‌ خود راقم‌ این‌ سطور را نیز اگرقصوری‌ داشت‌ آگاه‌ فرمایند.

در این‌ مقاله‌ بیشتر به‌ نقش‌ تركان‌ در نهاد خانوادگی‌نظامی‌ و چند پرسناژ خمسه‌ پرداخته‌ خواهد شد.

ابونصرمحمد فارابی

511 بازدید جمعه 12 / 02 / 1393 فرهنگ,بیوگرافی شاعر های اوزبیک,
لایک: نتیجــــه : 0 امتیــــاز توســـط 0 نفـــر ، مجمـــوع امتیــــاز : 0

 

  ابونصرمحمد فرزند طرخان بن اوزلغ فارابي تورکی (874 – 950)  حکيم و فيلسوف مشهور  تورک درشهر فاراب ، که همان اترار امروز باشد از بلاد تورکستان متولد شد، صاحب تصنيفات در منطق و موسيقي مي‌باشد. دانشمندان گفته‌اند که او از بزرگترين فيلسوفهاي مسلمان است و در ميان آنان کسي به پايه و رتبه‌ي او در فنون نرسيده است. شيخ الرئيس ابوعلي سينا به کتابهاي او استدلال نموده و از کلمات و گفتار او در تصانيف خود استفاده نموده و بهره‌مند شده است.
فارابي پيش از آن که خود را وقف تحصيل فلسفه کند در فاراب به کار قضاوت مي پرداخت. او در همان زادگاه خود به کسب دانش پرداخت ودر فراگرفتن زبانهاي ديگر قدرت عجيبي داشت.

ابن خلکان گويد: «فارابي در مقابل سيف‌الدوله صريحاً گفت که هفتاد زبان ميداند .» درست است که اين روايت ابن خلکان در خور ترديد است ولي آنچه که در آن ترديدي نداريم اين است که ابو نصر به زبان تورکي ،عربی و دری  به خوبي آگاه بود و اين از تأليفات او به خصوص «کتاب الموسيقي الکبير» به وضوح پديدار است.
او به قصد بغداد از ديار خود پاي بيرون نهاد. بغداد در آن ايام مرکز علم و معرفت بود. مشخص نيست که چه وقت اين سفر را آغاز کرد ولي گويا سن او از چهل گذشته بود زيرا وقتي به پايتخت خلافت رسيد نزد ابوبشر متّي «متوفي به سال 328 هجري939 ميلادي » به تحصيل پرداخت و مشهور آن است که ابوبشر با آن که مردي سالخورده بود فقط ده سال از شاگرد خود بزرگتر بود . فارابي در بغداد صرفاً به تحصيل منطق پرداخت و بعد از آن، همه‌ي وقت خود را وقف فلسفه کرد و سي سال از عمر خود را در تأليف و شرح و تعليم آن پرداخت. از ميان شاگردان او ، فيلسوف مشهور نصراني ، يحيي بن عدي سرآمد همگان شد.
او در سال 330هجري/941 ميلادي به دمشق رفت و به سيف الدوله حمداني حاکم حلب پيوست و در زمره‌ي دربار او در آمد و در حمله‌ي سيف الدوله به حلب همراه او بود و در همين سفر، وفات او به سال 338 هجري /950 ميلادي در سن هشتاد سالگي در دمشق اتفاق افتاد.

زندگی نامه نور محمد عندلیب

416 بازدید جمعه 12 / 02 / 1393 بیوگرافی شخصیت های افغانستان,بیوگرافی شاعر های اوزبیک,
لایک: نتیجــــه : 0 امتیــــاز توســـط 0 نفـــر ، مجمـــوع امتیــــاز : 0

نورمحمد عندلیب از نمایندگان شاخص و برجسته ادبیات کلاسیک ترکمن به شمار می رود. وی ضمن مطالعه تاریخ، زبان و ادبیات ملل شرق آفریننده و روایتگر توانای منظومه «لیلی و مجنون» است. آثار ارزشمند شاعر برای مطالعه ی تاریخ، زبان و ادبیات ترکمن در قرن 18 میراثی گرانبهاست.
نورمحمد عندلیب به تخمین در سال 1710 میلادی در منطقه «غارا مازی» از توابع شهر ییلانی ترکمنستان به دنیا آمده و در سال 1770 از دنیا رفته است. عندلیب شاعری کلاسیک و مترجمی بغایت توانا است. وی ضمن استفاده از زبان های عربی و فارسی و بعضی اشعار خود را به زبان فارسی سروده و برخی از آثار را نیز از زبان عربی به ترکمنی ترجمه کرده است.

عندلیب در شعر «جیقر» با بن مایه های عشقی و در منظومه ی «لیلی- مجنون» از شرایط زندگی ترکمن ها در قرن 18 سخن گفته است. وی از پیشگامان مترقی و تبلور محافل آگاه آن دوره است. در داستان «لیلی و مجنون» با آفرینش های خلقی و سرشار از فولکور مواجه هستیم که نشانگر مطالعه عمیق ادبیات شفاهی است.

از تاریخ دقیق وفات ایشان اطلاعی در دست نیست ولی اوایل دهه ی هفتاد قرن 18 را تخمینا سال وفات او دانسته اند.

بیوگرافی شاعر در مدخل داستان «یوسف – زلیخا» نمود یافته و در آن، برخورد های حاکمان استثمارگر برای تصاحب تاج و تخت و روابط و مناسابت طبقاتی روایت می شود. در منظومه ی حماسی «اوغوزنامه» افکار شاعر «دولت محمد آزادی» در بیان ظلم و ستم شاهان ادامه یافته است. در ادبیات کلاسیک ترکمن، عندلیب به عنوان مترجمی توانا شناخته شده و آثار مکتوب شاعر «نسیمی» را از زبان عربی به ترکمنی ترجمه کرده است. عندلیب در شعر «جیقر» به مسئله ضروری دوره خود پرداخته است. «جیقر» ابزار آلاتی کشاورزی است و در آبیاری اراضی از آن استفاده شده است.

استاد شهریار، شاعر بزرگ جهان تورک

351 بازدید سه شنبه 20 / 12 / 1392 بیوگرافی شاعر های پارسی,بیوگرافی شاعر های اوزبیک,
لایک: نتیجــــه : 0 امتیــــاز توســـط 0 نفـــر ، مجمـــوع امتیــــاز : 0

 

استادشهریار ادیب و شاعر آذربایجانی که به زبان های تورکی  آذربایجانی و فارسی شعر سرودهاست.و آثار ادبی بیشتری از خود به یادگار گذاشته است

مشهورترین اثر ادبی استاد شهریارمنظومه حیدربابایه سلام است

 که به زبان تورکی آذربایجانی  سروده شده است وشهرت جهانی دارد.

بیشتر شاعران نیز این اثر بدیع وگرانقدر را به فارسی ترجمه کرده اند.

ولی تعبیرا ت وکنا یه ها و استعاره هایی که در آن به کار برده شده به قدری زیبا ولطیف است که تاب ترجمه ندارد.

منظومه ی حیدر بابا بلا فاصله پس از انتشار به چندین زبان زنده دنیا ترجمه شد.

ترجمه حیدر بابا به سایر زبان ها یالهجه های تورکی تا اندازه ای آسان است وشیرینی حیدر باباراتاحدی داراست,چراکه قابلیت های تورکی آذربایجانی را کم وبیش دارا هستند.

 

 

""""


تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
ورود به سایت
آمارگیر
  آمار مطالب
  کل مطالب : 579
  کل نظرات : 82
  آمار کاربران
  افراد آنلاين : 1
  تعداد اعضا : 30
  آمار بازديد
  بازديد امروز : 36
  بازديد ديروز : 110
  بازديد کننده امروز : 17
  بازديد کننده ديروز : 60
  گوگل امروز : 0
  گوگل ديروز: 6
  بازديد هفته : 481
  بازديد ماه : 3,035
  بازديد سال : 44,449
  بازديد کلي : 691,748
  اطلاعات شما
  آي پي : 35.168.62.171
  مرورگر :
  سيستم عامل :
مطالب جدید
 • ظـهـیرالـدیـن مـحـمـد بـابـر
 • افغان پسرک
 • توركان‌ و نظامی‌ گنجوی‌ شاعر بزرگ‌ آذربایجان‌!
 • ظلم دولت برازیل به کارگران
 • ابونصرمحمد فارابی
 • زندگی نامه نور محمد عندلیب
مطالب پربازدید
 • داستان سريال فاطمه گل
 • بیوگرافی غزل سادات هنرمند محبوب دل ها
 • داستان سريال حرم سلطان
 • معلومات عمومی درباره ولایت هرات
 • داستان پنج خواهر سریال ترکی جالب و دیدنی
 • زندگی نامه مختصر آریانا سعید هنرمند محبوب کشور ما افغانستان
مطالب تصادفی
 • وقتی ویتامین‌ها بلای جان می‌شوند!
 • تسخیر انگلستان به دست نورمان ها
 • سرگذشت پول های کاغذی افغانستان
 • چــارلز دیـــکن
 • زندگی نامه داکتر اشرف غنی احمدزی
 • ویتامین B12 یادتون نره