در شبکه های اجتماعی هوادار ما باشید
صفحه اصلی تالار گفتمان آرشیو عضویت ورود نقشه سایت خوراک تماس با ما طراح قالب مترجم قالب
موضوعات
آرشیو
لینک های روزانه
لینک های دوستان

مراحل رشد جنین از لقاح تا تولد

655 بازدید شنبه 12 / 11 / 1392 سلامت,دانش,دانستنی های علمی,
لایک: نتیجــــه : 5 امتیــــاز توســـط 5 نفـــر ، مجمـــوع امتیــــاز : 20

مراحل رشد جنین از لقاح تا تولد

+18

 

 

 

رهگیری آتش‌نشانان با کفش‌های موقعیت‌یاب دیجیتالی

218 بازدید جمعه 11 / 11 / 1392 دانش,
لایک: نتیجــــه : 1 امتیــــاز توســـط 1 نفـــر ، مجمـــوع امتیــــاز : 1

محققان کفش هوشمندی برای آتش‌نشانان طراحی کرده‌اند که می‌تواند به ماموریت ایمن و خارج شدن آن‌ها از ساختمان‌های پر دود و مشتعل کمک کند.

به گزارش مهر، ساختمان‌های آتش گرفته و دودآلود ناآشنا برای آتش‌نشانان، موجب می‌شود این افراد مسیر خود را گم کرده و به خوبی نتوانند به یاری قربانیان آتش بشتابند.

محققان در موسسه فناوری KTH Royal در استکهلم هلند، این مشکل را با ساخت نوعی کفش برای آتش‌نشانان حل کرده‌اند که به آنها کمک می‌کند در جاهایی که جی‌پی‌اس عمل نمی‌کند مانند عمق 25 متری زمین، راه خود را بیابند.

این سیستم موقعیت‌یاب دیجیتالی که توسط "هاندل جان اولوف نیلسون" و "جونی رانتل کوکو" طراحی شده، شامل یک پردازشگر و حسگرهایی مانند شتاب‌سنج و ژیروسکوپ است.

این سیستم در پاشنه چکمه آتش‌نشانان که می‌تواند ضربه و دماهای بسیار بالا را تحمل کند تعبیه می‌شود و وقتی که فناوری جی‌پی‌اس از کار می‌افتد، وارد عمل می‌شود.

داده‌های جمع‌آوری شده از حسگرها از طریق یک مودول بی‌سیم که بر روی شانه آتش‌نشان قرار داده می‌شود، به فرمانده عملیات منتقل می‌شود.

این شیوه به فرماندهان ماموریت‌های اورژانسی کمک می‌کند موقعیت، حرکات و مسیر هر یک از آتش‌نشان‌های خود را داشته باشند و از این که که در مسیر دور شدن از خطر و رسیدن به جای امن هستند مطمئن شوند.

محققان می‌گویند این کفش حسگر، به طور موفقیت‌آمیزی با آتش‌نشان‌های واقعی در زمان واقعی و در عمق 25 متری از سطح زمین آزمایش شده است.

این دانش‌پژوهان می‌گویند وقتی آتش‌نشان می‌تواند به طور ایمن‌تر و موثرتر کار کند می‌تواند جان افراد بیشتری را نجات دهد.

گام بعدی برنامه‌ریزی شده برای محققان تعبیه این حسگرها در کفه کفش است که به گفته آن‌ها می‌تواند انعطاف‌پذیری سیستم را افزایش داده و استفاده‌های بیش‌تری را از جمله تولید انرژی مورد نیاز خودش فراهم کند.

هدف نهایی خلق یک کفی حسگر است که آن قدر نازک باشد که بتوان از آن در کفش‌های معمولی نیز استفاده کرد.

این گروه می‌گوید چنین کفش‌های موقعیت‌یاب دیجیتالی می‌توانند برای کاربران دیگری از جمله پلیس، پزشکان و نیروهای واکنش نظامی نیز کاربردی شوند.

از آنجایی که این اپلیکیشن در زیرزمین کارآمد است می‌توان از آن در استخراج معدن، کارگران و گروه‌های نجات بدون نیاز به زیرساخت‌های گران قیمت استفاده کرد.

این طرح تحقیقاتی با همکاری سازمان تحقیقات دفاعی سوئد، خدمات امداد و نجات سوئد و موسسه علوم هند انجام شده است.

ظهور صخره اسرار آمیز بر روی مریخ

314 بازدید جمعه 11 / 11 / 1392 دانش,
لایک: نتیجــــه : 0 امتیــــاز توســـط 0 نفـــر ، مجمـــوع امتیــــاز : 0

 

یک صخره اسرارآمیز که به ناگهان در جلوی مریخ‌نورد «فرصت» (Oppurtunity) ظاهر شده ممکن است شبیه یک دونات خوشمزه به نظر رسد، اما تا به حال چیزی شبیه به آن بر روی سطح مریخ دیده نشده است.

این صخره عجیب مریخی در ۸ ژانویه امسال بوسیله فرصت در نقطه‌ای که ۱۳ روز پیش چنین چیزی در آن و جود نداشت، شناسایی شد. این صخره که دانشمندان آن را «جزیره قله‌ای» نامیده‌اند در بیرون به رنگ سفید و در میانه به رنگ سرخ است و پس از آن ظاهر شد که «فرصت» تازه یک مریخ‌نوردی کوتاه را تمام کرده بود.

استیو اسکوایرز دانشمند سرپرست این مریخ‌نورد در دانشگاه کورنل در ایتاکا ی نیویورک در یک جلسه به مناسبت دهمین سالگرد قرار گرفتن «فرصت» بر روی مریخ گفت: «این صخره شبیه یک دونات ژله‌ای است که ناگهان در نقطه‌ای که تا به حال مریخ‌نورد در آن نگشته بود، ظاهر شده است. این صخره عجیب در نقطه‌ای روی «ستیغ مریخ» به موازات دیواره «دهانه ایندیور» قرار دارد ک فرصت در حال گذراندن زمستان مریخی در آن است. نگاه دقیق‌تر به آن با استفاده از ابزارهای روباتی قرار گرفته بر روی «فرصت» تعجب حتی بیشتری را برانگیخت.

اسکوایرز در جلسه ۱۶ ژانویه در هفته گذشته با هیجان گفت: «پیش از این هیچ چیز مانند آن بر روی سطح مریخ دیده نشده است. این صخره میزان بالایی از گوگرد و میزان بالایی از منیزیم دارد. میزان منگنز در این صخره بسیار بالاتر از هر چیز دیگری است که ما بر روی مشاهده کرده‌ایم. من نمی‌دانم این تفاوت در ترکیبات چه معنایی دارد. ما کاملا در این باره سردرگم هستم، ما زمانی هیجان‌انگیز را می‌گذرانیم.»

اسکوایرز گفت دانشمندان هدایت‌کننده مریخ‌نورد دو نظریه کاری درباره چگونه ظهور این اسرارآمیز این جزیره قله‌ای در نزدیکی فرصت دارند. یک نظریه می‌گوید این صخره قطعه‌ای از خرده‌ریزهایی فضایی از یک دهانه برخوردی در جایی نزدیک به مریخ‌نورد است که اتفاقا به جلوی فرصت افتاده است. نظریه دیگر دیگر این است که این صخره در هنگامی یکی از رانش‌های این وسیله بر روی مریخ با درنتیجه برخورد یکی از شش چرخ این مریخ نورد بیرون افتاده است.

مریخ‌نورد فرصت از ۲۴ ژانویه ۲۰۰۴ ، هنگامی که چند هفته پس از دوقلوی روباتی‌اش «روح» (Spirit) بر روی مریخ فرود آمد، در حال کاوش بر روی مریخ بوده است. هر دوی این مریخ‌نوردها مدت بیشتری از ماموریت تعیین‌شده ۹۰ روزه‌شان دوام آوردند، و «فرصت» تا به امروز بر روی مریخ حرکت می‌کند.

تفنگ هوشمند با توان شلیک به هدف از یک کیلومتری

203 بازدید جمعه 11 / 11 / 1392 دانش,
لایک: نتیجــــه : 0 امتیــــاز توســـط 0 نفـــر ، مجمـــوع امتیــــاز : 0

تفنگ "TrackingPoint" به عنوان نخستین تفنگ هوشمند جهان از قابلیت قفل شدن بر روی هدف و شلیک از فاصله حدود یک کیلومتری برخوردار است.

به گزارش ایسنا، استفاده از تفنگ تک‌تیرانداز (sniper rifle) برای شلیک به هدف از فاصله بسیار دور، نیاز به تمرین و مهارت کافی دارد؛ اما این تفنگ هوشمند مجهز به رایانه‌ای کوچک با سیستم‌عامل لینوکس است که امکان انجام محاسبات پیچیده برای شلیک به هدف از فاصله 914 متری را فراهم می‌کند.

 • لینوکس یا ویندوز؛ کدام بهتر است؟

تیرانداز برای رهگیری و شلیک به سوژه مورد نظر با کمک دکمه مخصوص که نزدیک محافظ ماشه تعبیه شده است، هدف را علامت‌گذاری می‌کند.

با رهگیری و قفل شدن روی هدف که در صفحه نمایش قابل مشاهده است، تیرانداز به سمت سوژه شلیک می‌کند که شانس برخورد به هدف در مرحله اول 70 درصد اعلام شده است.

رایانه مبتنی بر لینوکس و اتصال بی‌سیم، شبکه‌ای بین تفنگ‌ها ایجاد می‌کند که امکان شلیک همزمان بصورت کنترل از راه دور را توسط یک تیرانداز فراهم می‌کند.

تفنگ هوشمند TrackingPoint برای تیراندازان غیرحرفه‌ای و شکارچیان قابل استفاده بوده و همچنین باعث ارتقاء چشمگیر تک تیراندازان ارتش می‌شود.

قیمت هر قبضه از تفنگ هوشمند 27 هزار دلار اعلام شده است.

یک ابرنو اختر جدید نزدیک به زمین

236 بازدید جمعه 11 / 11 / 1392 دانش,
لایک: نتیجــــه : 0 امتیــــاز توســـط 0 نفـــر ، مجمـــوع امتیــــاز : 0

دانشجویان کالج دانشگاه لندن موفق شدند یکی از نزدیک ترین ابرنواخترها به زمین را کشف کنند

به گزارش ایرنا، این ابر نواختر جدید در فاصله 12 میلیون سال نوری و در کهکشان مسیه 82 (Messier 82)، در صورت فلکی دب اکبر قرار دارد.

دانشجویان این ابر نواختر را به صورت اتفاقی در یک کارگاه آموزشی تلسکوپ کشف کردند.

دفتر مرکزی اتحادیه بین المللی نجوم اروپا در این باره می‌گوید: تجزیه و تحلیل طیفی این ابرنو اختر نشان می‌دهد که این یافته جدید از نوع ابر نواختر 1A است که از کشیده شدن مواد یک ستاره کوتوله به سمت ستاره مجاور بزرگ‌تر تا زمانی که کل سیستم ناپایدار و منفجر شود، به وجود آمده است.

به گفته دکتر استیو فاسی استاد کالج دانشگاه لندن، این کشف جدید دانشجویان پیش از این در هیچ یک از مشاهدات دانشمندان دیده نشده است.

به گفته ستاره شناسان، این ابر نواختر که SN 2014J نام دارد، یکی از نزدیک‌ترین ابرنو اخترهایی است که از سال 1980 تاکنون کشف شده است.

پر جرم‌ترین ستاره‌های عالم، زندگی خود را با انفجاری عظیم به نام ابرنو اختر به پایان می‌برند. ستاره مواد خود را به سوی فضا پرتاب می‌کند و ممکن است درخشندگی آن چند روزی از کل یک کهکشان هم بیشتر باشد.

ابرنو اخترها بسیار نادر بوده و به طور میانگین در هر قرن یک یا دو ابرنو اختر در کهکشان راه شیری بوجود می‌آید.

ماهنورد چین دچار نقص فنی شد

246 بازدید جمعه 11 / 11 / 1392 دانش,
لایک: نتیجــــه : 0 امتیــــاز توســـط 0 نفـــر ، مجمـــوع امتیــــاز : 0

بر اساس اعلام آکادمی علوم چین، ماهنورد یوتو پیش از آغاز دومین خواب شبانگاهی بر سطح ماه دچار اختلال کنترل مکانیکی شده است

به گزارش ایسنا، محققان تأکید می‌کنند که بروز اختلال در سیستم ماهنورد یوتو یا Jadde Rabbit ناشی از شرایط محیطی خشن ماه است.

اختلال کنترل مکانیکی ماهنورد یوتو پیش از آغاز دومین خواب شبانگاهی در عصر روز گذشته روی داده است و محققان در تلاش‌اند تا قبل از آغاز خواب ماهنورد، مشکل را برطرف کنند.

فرودگر چانگه-3 به همراه ماهنورد یوتو 14 دسامبر (23 آذر) بر سطح ماه فرود آمدند و پس از سپری کردن نخستین خواب شبانگاهی بر سطح ماه که دو هفته به طول انجامید، 12 ژانویه (22 دی) از خواب بیدار شدند.

ماهنورد یوتو در تاریخ 18 ژانویه (28 دی) اقدام به رصد ستارگان، جمع‌آوری داده و انجام نخستین نمونه‌برداری و آزمایش خاک ماه کرد.

یک شب در ماه 14 روز زمین طول می‌کشد و در طول این زمان دما تا منفی 180 درجه سانتیگراد می‌رسد که در این زمان نور خورشید برای تأمین انرژی پنل‌های خورشیدی وجود ندارد؛ در این زمان واحدهای گرمایشی رادیوایزوتوپ حامل پلوتونیوم-238 باعث گرم نگه داشتن ماهنورد یوتو در شب‌های سرد ماه می‌شوند.


تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
ورود به سایت
آمارگیر
  آمار مطالب
  کل مطالب : 579
  کل نظرات : 82
  آمار کاربران
  افراد آنلاين : 3
  تعداد اعضا : 30
  آمار بازديد
  بازديد امروز : 167
  بازديد ديروز : 167
  بازديد کننده امروز : 66
  بازديد کننده ديروز : 50
  گوگل امروز : 19
  گوگل ديروز: 11
  بازديد هفته : 334
  بازديد ماه : 2,888
  بازديد سال : 44,302
  بازديد کلي : 691,601
  اطلاعات شما
  آي پي : 3.210.201.170
  مرورگر :
  سيستم عامل :
مطالب جدید
 • ظـهـیرالـدیـن مـحـمـد بـابـر
 • افغان پسرک
 • توركان‌ و نظامی‌ گنجوی‌ شاعر بزرگ‌ آذربایجان‌!
 • ظلم دولت برازیل به کارگران
 • ابونصرمحمد فارابی
 • زندگی نامه نور محمد عندلیب
مطالب پربازدید
 • داستان سريال فاطمه گل
 • بیوگرافی غزل سادات هنرمند محبوب دل ها
 • داستان سريال حرم سلطان
 • معلومات عمومی درباره ولایت هرات
 • داستان پنج خواهر سریال ترکی جالب و دیدنی
 • زندگی نامه مختصر آریانا سعید هنرمند محبوب کشور ما افغانستان
مطالب تصادفی
 • نداشتنت …
 • جـــورج بـــرنارد شـــاو
 • کمبود ویتامین A را جدی بگیرید
 • بیوگرافی مختصر ولی حجازی Valy
 • گابريل گارسیا ماركز
 • اس ام اس احساسی جدید 92 روز کوتاه زیبا